Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Waiting for Matolcsy: Elkerülheti-e Esztergom a fizetésképtelenséget?

Templom Egerei: VillámCSET Tétényi Évával. Elkerülheti-e Esztergom a fizetésképtelenséget?

BRÉKING: Az állami inkasszó felfüggesztését kéri Esztergom képviselő-testülete a nemzetgazdasági minisztertől - az erről szóló határozatot pénteken egyhangúlag hagyta jóvá a testület.

A döntést a jelenlévő 13 képviselő igen szavazatával fogadták el.

A kérés indoklásakor több képviselő elmondta, hogy Esztergom a fizetésképtelenség szélén áll, azonban a 733 millió forintos inkasszó felfüggesztésével elérhető, hogy a város alapszinten működjön és végrehajthassa az adósságrendezést.
Az állam 2011 decemberében város anyagi gondjai miatt átvette az esztergomi intézményeket, azonban az önkormányzattól inkasszóval leemeli ezen intézmények működtetési költségét, ezért a város költségvetését 1,1 milliárd forintos fedezetlen hiánnyal fogadták el.
Zoltai Dániel, fideszes képviselő elmondta, a miniszternek joga van az inkasszó végrehajtását felfüggeszteni és információi szerint törvénymódosítás készül Esztergom helyzetének megoldása érdekében. "Több hét, mire ez átfut. Az inkasszó felfüggesztésével november végéig lenne pénzünk" - tette hozzá. (MTI)

Szóval most arról a bizonyos 'pesti néhány négyzetméterről várjuk a választ, a megoldást. Vajon Matolcsy úr ortodox marad-e az inkasszó ügyében elveihez, vagy kitalál megint valami unortodox konstrukciót?

0 Tovább

Tétényi Éva legyőzte Orbán Viktort

„Több mint 200 ezer forintot adott át az esztergomi polgármesternek a helyi óvodások étkeztetésének támogatására Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) elnöke szerdán, Budapesten. Az adományt a Nemzeti Konzultáció 2012 keretében kipostázott és a VDSZ-hez eljuttatott levelek bezúzásából befolyt összegből biztosította a szakszervezet.” – írja a Magyar Online.

Székely Tamás közleményében azt is elmondta, hogy ez körülbelül egymillió visszaküldött levelet jelent. Ez pedig effektíve háromszázezerrel több, mint amennyit a kormány kapott.

Népszerűbb a zúzda, na meg Tétényi Éva neve is. Orbán Viktor pedig immár a spájzban nyalja a lekvárt, akarom mondani, a Videoton meccsén rágja a szotyoládét. Gondolom nem esett depibe a vereségétől. Csak kényelmesen hátradől, nézi a mérkőzést és néha rápaskol egyet Csányi mester térdkalácsára.

BTW, hogy ha nem kezdődött volna el az adósságrendezési eljárás és nem görgetett volna maga után annyi következményt, ugye lett volna elvileg alternatíva, a Dani is megmondta, akkor lehet, hogy én is mást csinálnék, mondjuk fagyit harapnék-nyalnék a centrumban.

Na de nem így történt. Most pedig tapsolok kétszázezer forintnak. Nagyúr a média. Karrieristáknak kötelező.

Supported by Ettore fagyizó. Á, csak viccelek. Nem kell fagylalt

0 Tovább

A kísérleti ló befogása

Miről is szól az a lassan fogalommá rögzülő kifejezés, hogy Esztergom olyan, mint egy laboratórium? Többféle választ is kaphatunk rá; illetve több oldalról közelíthető meg a kifejezés tartalmi része. Lánczos Vera a Galamus-csoport honlapján úgy fogalmaz, hogy Esztergom kapcsán, az ott történő politika, társadalmi csatározásokat elemezve tanulmányozhatóvá válik, hogy reagál a választópolgár, ha ráébred, hogy akaratát semmibe veszik.

A L’Humanité francia orgánum pedig azt írja, hogy Esztergomban derül fény arra, hogy mennyit bír el a magyar társadalom.

Március 15-i esztergomi kihelyezett MSZP megemlékezésen Horváth Csaba, a szocialisták fővárosi frakcióvezetője pedig úgy fogalmazott, hogy a királyváros egy kísérleti helyszín a Fidesznek arra, hogy megtudhassa, meddig mehetnek el az önkormányzatiság lebontásában.

Összefésülve a megközelítéseket olyasmi olvasatot kaphatunk, hogy Esztergom Magyarországon belül az a hely, ahol a felfokozott politikai hangulat (fülkeforradalom után) nem tud elcsitulni, mivel a győztes és a vesztes egyenlő súllyal van jelen a városi közéletben az önkormányzati választások óta; ezáltal megfigyelhető az a szituáció, hogy mi történik, ha egy helyen nem a kétharmados kormánypárt tartja kezében a vezetést. Hogyan reagál erre a két oldal, illetve a választópolgárok; egyáltalán milyen eszközök vannak a választók, a kormánypárt, vagy az ellenzék kezében, hogy saját akaratukat érvényesíthessék? Felülről (kormány) vagy alulról (civil kezdeményezések) jön-e a megoldás, egyáltalán milyen hangnemben beszélnek egymással az érintett felek? A lozung mikéntje pedig már az országban bárhol hasznosítható példát mutathat.

Hogy áll a helyzet pontosan? Adott a parlamentben egy kétharmados Fidesz-KDNP fölény. Esztergomban 1999-2010 között a fideszes színeket képviselő Meggyes Tamás volt a polgármester; de 2010 októberében a választók többségének akaratával egy független jelölt, Tétényi Éva lett Esztergom első embere. A város képviselőtestületében 15 helyből 10-et azonban fideszes jelöltek szereztek meg.

Ekkor alakult Esztergom laboratóriummá a közbeszédben; hogyan képzelhető el az együttműködés a független (de a helyi Fidesz szerint baloldali érdekeket képviselő) polgármesternő és a jobboldali párt városi képviselőcsoportja között? A válasz patthelyzet, megoldás nincs; csak éppen kísérletek kezdődtek a két fél részéről, hogyan lehet a saját maga irányába dönteni a mérleg nyelvét. De kérdés, hogy közben maga a város lakossága mennyire aktivizálható a célok érdekében; a kétharmados országgyűlési többség hogyan avatkozik bele a felmerülő problémákba; hogyan alakul át a városi társadalom, mikor minden értéket már a politika felől közelítünk meg; mikor ember és ember közötti kapcsolatot az szabja meg, hogy a sánc melyik oldalán áll; egyáltalán vannak-e még más értékek, mint a politikai hovatartozás. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy érdemi előrelépés nem várható a közeljövőben, mivel személyes, olykor világosan érthető indulatok feszülnek egymásnak, amelyek az elmúlt évek történéseiből táplálkoznak, sőt egyre fokozódnak, ahogy a patthelyzet húzódik. Ez pedig nem jó jel az országra kivetítve, ha Esztergom a laboratórium, legújabb szóhasználatban már kísérleti ló.

A blog alapvető célja bepillantást adni az állítólagos „laboratóriumban” végbemenő történésekről, kísérletekről a közélet, a politika és a kultúra szemüvegén és nyelvezetén át. De ne legyenek senkinek illúziói az objektivitásról, azt hiszem, én is a sánc egyik oldalán állok, hiszen olyan kategória rég nem létezik, hogy semleges nézőpont. Egyszerűen olyan magasra nőtt a sánc, hogy már egymás hangját sem halljuk meg; de a történet, illetve a helyzet érthető azoknak, akik benne élnek. És akik kívül vannak? Akik csak politikai frázisként, időről-időre aktuálpolitikai célokra használt jelzőként hallanak Esztergomról, mint laboratóriumról? Itt kaphatnak majd kicsit árnyaltabb képet a politikai diskurzus esztergomi-jelzős elemeiről. 

0 Tovább
12
»

Esztergomi Laboratórium

blogavatar

Közélettel, politikával, kultúrával és társadalmi sáncokkal foglalkozó posztmodern stílusú alternatív-elemző blog Esztergomból.

Utolsó kommentek